Śmierć – kogo wezwać?

Gdy śmierć nastąpiła w domu (z przyczyn naturalnych bez podejrzenia popełnienia przestępstwa)

 1. Wezwać natychmiast lekarza, który stwierdzi zgon i wystawi obowiązkowo „Kartę zgonu” (wzór karty zgonu – Dz.U. Nr 0 poz. 231)
  do wyboru cztery możliwości

  a) Lekarz leczący chorego w ostatniej chorobie (do 30 dni przed zgonem udzielał świadczeń)
  b) Pogotowie Ratunkowe koniecznie z lekarzem tel. 999 lub 112 (jeśli zadzwonisz i powiesz, że osoba zmarła – Pogotowie nie ma obowiązku przyjazdu, bo Pogotowie przyjeżdża kiedy zagrożone jest życie. Stwierdzenie zgonu, to nie ratowanie życia. Tak przekazana informacja powstrzyma przyjazd karetki. Na pogotowie możemy dzwonić, gdy „nie jesteśmy pewni, czy osoba zmarła, czy umiera” – wówczas nikt nie może nam odmówić udzielenia pomocy)
  c) Lekarz rodzinny (np. lekarz rodzinny osoby zmarłej)
  d) Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska – w dni robocze od godz. 18.00 do 8.oo lub w dni świąteczne i wolne od pracy (24h) dla mieszkańców:
  – Miasta i Gminy Olkusz, Miasta Bukowna, Gminy Klucze, Gminy Bolesław tel. /32/ 758 13 45 lub /32/ 758 12 46;
  – Miasta i Gminy Wolbrom, Gminy Trzyciąż, Gminy Gołcza tel. /32/ 644 10 29 lub /32/ 644 12 74.
 2. Wezwać Zakład Pogrzebowy, który przewiezie zwłoki do kostnicy na terenie cmentarza lub do własnej chłodni w celu przechowania ciała do momentu uroczystości pogrzebowej (z reguły to Zakład Pogrzebowy, który przygotuje ciało do pogrzebu i zajmie się organizacją całej ceremonii).
  Do przewozu zwłok potrzebna jest „Karta zgonu„, choć przepisy nie precyzują jednoznacznie tego określenia i zdarza się, że zakłady pogrzebowe przewożą ciało na podstawie „karty informacyjnej”.

_______________________________________

Gdy śmierć nastąpiła w szpitalu „Kartę zgonu” wypisuje lekarz oddziałowy, a następnie wzywamy Zakład Pogrzebowy

Źródło:

Opracowanie własne (stan prawny na dzień 2 czerwca 2015 r.)

„Wszelkie prawa zastrzeżone”

Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów wyłącznie z podaniem źródła i umieszczeniem linku do strony: https://informacjepogrzebowe.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.